Rehabilitacja dzieci

Nakło i Bydgoszcz

Rehabilitacja dla dzieci Bydgoszcz i Nakło fizjoterapia dziecięca Rozwój ruchowy dziecka ma swój początek już w łonie matki. To wtedy zaczyna ono poruszać rękoma, nogami, głową, chwytać, wkładać palce do buzi. Uaktywnia się odruch ssania, dziecko otwiera i zamyka oczy, ziewa, przeciąga się, robi ruchy oddechowe. Te wszystkie ruchy, koziołki, które wykonuje, przemieszczając się, powodują, że ociera się ono o wnętrze macicy. Odczuwa siebie, czując dotyk całą powierzchnią ciała. W miarę jak rośnie, zaczyna mieć coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. W ten sposób jednak zwiększa się jego „świadomość ciała”.

Po urodzeniu dziecko zdobywa doświadczenia ruchowe poprzez:

 • zabawę,
 • sposób i tempo rozbierania,
 • branie na ręce,
 • mycie,
 • karmienie,
 • inne czynności wykonywane przez rodzica.

Nieprawidłowa pielęgnacja wpływa na kształtowanie niewłaściwych wzorców ruchowych przez dziecko z tego względu, że reaguje ono na bodźce mu dawane.

Oferowana przeze mnie rehabilitacja dla dzieci w Bydgoszczy i Nakle to szansa na to, aby pokazać małemu pacjentowi pracę w innych wzorcach ruchowych. Terapia wymaga jednak czynnego udziału rodzica. Podczas prowadzonej fizjoterapii dziecięcej terapeuta wyjaśnia rodzicom, jakiego typu zabawy są dla dziecka najkorzystniejsze po to, aby w domu utrwalali nawyki wypracowywane podczas rehabilitacji.

Rehabilitacja dla dzieci – nauka prawidłowego funkcjonowania

Metoda NDT-Bobath pozwala nauczyć dziecko prawidłowego funkcjonowania. Nie jest ważne, co robi, ale jak. Podstawą rehabilitacji dzieci nie jest bowiem to, aby dziecko rozwijało jakikolwiek rodzaj ruchu, stwarzający kolejne możliwości, tylko dbanie o to, jaka będzie jego jakość. Nauka prawidłowych wzorców w czasie rehabilitacji dzieci jest więc głównym celem. Nie liczy się przy tym, czy mały pacjent osiągnie ten cel w piątym czy w szóstym miesiącu życia, ważna jest sekwencja wykonywanego ruchu. W niektórych przypadkach na efekt trzeba długo pracować. Zdarza się także, że pomimo fizjoterapii nie da się wypracować wszystkiego. Jednak i tak najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dziecko robiło jak najwięcej rzeczy w najbardziej zbliżony do normalnego sposobu funkcjonowania.

Osiągnąć maksymalną sprawność dzieci

Proces, jakim jest rehabilitacja dzieci, to szansa dla najmłodszych na osiągnięcie swojej maksymalnej sprawności i samodzielności na dalszych etapach rozwoju. Odpowiednio wcześnie podjęta fizjoterapia w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu zdrowotnego u dziecka lub na jego znaczne zminimalizowanie.

Aby terapia była właściwie dobrana dla danego dziecka i skuteczna, powinna być prowadzona pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Bydgoszcz i Nakło to miasta, w których profesjonalnie pomagam w rehabilitacji najmłodszym pacjentom. Mając odpowiednie do tego przygotowanie, korzystając ze sprawdzonych metod terapeutycznych takich, jak wspomniana już NDT-Bobath, zapewniam indywidualne podejście do każdego przypadku medycznego:

 • ćwiczenie całego ciała dziecka,
 • dynamiczne aktywizowanie pacjenta, poprzez dostarczanie odpowiednich doznań zmysłowych oraz ruchowych.

Dopasowywane ćwiczenia nie są zbyt dużym wysiłkiem ani stresem dla usprawnianego dziecka, wszelkie zabiegi wykonywane są w komfortowych warunkach z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji malucha.

Którym dzieciom potrzebna jest fizjoterapia?

Nie każdy rodzic ma świadomość, że jego dziecko wymaga wsparcia fizjoterapeutycznego. To całkowicie naturalne, jednak warto pamiętać o tym, by w pierwszych miesiącach życia szczególną uwagę przykładać do regularnej obserwacji zachowań ruchowych malucha i nie bagatelizować wszelkich niepokojących symptomów. Terapię, którą wykonuję z małymi pacjentami zamieszkującymi Nakło, Bydgoszcz i okolice, adresuję do tych dzieci, które mają problem z:

 • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
 • Chorują na mózgowe porażenie dziecięce,
 • Mając zespoły wad genetycznych,
 • Z przepukliną oponowo-rdzeniową.

W swoim gabinecie pomagam także wcześniakom, którym rehabilitacja pozwala wykształcić prawidłowe nawyki ruchowe, przez wyhamowywanie wzorców nieprawidłowych aż do całkowitego ich zaniechania, jak również bliźniakom czy trojaczkom, które z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w brzuchu mamy nie miały pełnej swobody ruchów przed narodzinami.

Rehabilitacja dziecięca – zapraszam na konsultacje

Jesteś rodzicem i zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy? Nie bój się posądzenia o nadwrażliwość – zgłoś się z dzieckiem na konsultacje do mojego gabinetu fizjoterapii. Pamiętaj, że szybkie reagowanie i wczesna rehabilitacja pozwalają znacznie łatwiej wypracować pożądane nawyki ruchowe, przez co terapia jest dużo bardziej skuteczna. Niektóre zaniedbania pozostawione w okresie dziecięcym, mogą być trudne lub nawet niemożliwe do skorygowania wraz z wiekiem, dlatego, jeśli zamieszkujesz Bydgoszcz, Nakło lub okolice i zauważyłeś u swojego dziecka któryś z niepokojących objawów, takich jak:

 • zbyt mocno i często zaciskane piąstki,
 • prężenie nóżek,
 • nadmierne wyginanie główki do tyłu,
 • wpatrywanie się w jedną stronę (asymetryczne ułożenie),
 • niechęć do leżenia na brzuszku lub inne niepokojące zachowania,

skontaktuj się ze mną i umów konsultację fizjoterapeutyczną, która w profesjonalny sposób pomoże ocenić, czy Twoje dziecko wymaga rehabilitacji i jakie zabiegi sprawdzą się najlepiej w przypadku danej wady postawy lub schorzeń neurologicznych.

 

 

Rehabilitacja dzieci
5 (99.35%) 62 votes