Rehabilitacja dzieci

Nakło i Bydgoszcz

Rehabilitacja dla dzieci dziecięca Nakło Bydgoszcz Rozwój ruchowy dziecka ma swój początek już w łonie matki. To wtedy zaczyna ono poruszać rękoma, nogami, głową, chwytać, wkładać palce do buzi. Uaktywnia się odruch ssania, dziecko otwiera i zamyka oczy, ziewa, przeciąga się, robi ruchy oddechowe. Te wszystkie ruchy, koziołki, które wykonuje, przemieszczając się, powodują, że ociera się ono o wnętrze macicy. Odczuwa siebie, czując dotyk całą powierzchnią ciała. W miarę jak rośnie, zaczyna mieć coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. W ten sposób jednak zwiększa się jego „świadomość ciała”.

Po urodzeniu dziecko zdobywa doświadczenia ruchowe poprzez:

  • zabawę,
  • sposób i tempo rozbierania,
  • branie na ręce,
  • mycie,
  • karmienie,
  • inne czynności wykonywane przez rodzica.

Nieprawidłowa pielęgnacja wpływa na kształtowanie niewłaściwych wzorców ruchowych przez dziecko z tego względu, że reaguje ono na bodźce mu dawane.

Oferowana przeze mnie rehabilitacja dla dzieci w Bydgoszczy i Nakle to szansa na to, aby pokazać małemu pacjentowi pracę w innych wzorcach ruchowych. Terapia wymaga jednak czynnego udziału rodzica. Podczas prowadzonej fizjoterapii dziecięcej terapeuta wyjaśnia rodzicom, jakiego typu zabawy są dla dziecka najkorzystniejsze po to, aby w domu utrwalali nawyki wypracowywane podczas rehabilitacji.

Rehabilitacja dzieci – nauka prawidłowego funkcjonowania

Metoda NDT-Bobath pozwala nauczyć dziecko prawidłowego funkcjonowania. Nie jest ważne, co robi, ale jak. Podstawą terapii dzieci nie jest bowiem to, aby dziecko rozwijało jakikolwiek rodzaj ruchu, stwarzający kolejne możliwości, tylko dbanie o to, jaka będzie jego jakość. Nauka prawidłowych wzorców w czasie rehabilitacji dzieci jest więc głównym celem. Nie liczy się przy tym, czy mały pacjent osiągnie ten cel w piątym czy w szóstym miesiącu życia, ważna jest sekwencja wykonywanego ruchu. W niektórych przypadkach na efekt trzeba długo pracować. Zdarza się także, że pomimo fizjoterapii nie da się wypracować wszystkiego. Jednak i tak najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dziecko robiło jak najwięcej rzeczy w najbardziej zbliżony do normalnego sposobu funkcjonowania.

Osiągnąć maksymalną sprawność

Proces, jakim jest rehabilitacja dzieci, to szansa dla najmłodszych na osiągnięcie swojej maksymalnej sprawności i samodzielności na dalszych etapach rozwoju. Odpowiednio wcześnie podjęta fizjoterapia w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu zdrowotnego u dziecka lub na jego znaczne zminimalizowanie.

Aby terapia była właściwie dobrana dla danego dziecka i skuteczna, powinna być prowadzona pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Bydgoszcz i Nakło to miasta, w których profesjonalnie pomagam w rehabilitacji najmłodszym pacjentom. Mając odpowiednie do tego przygotowanie, korzystając ze sprawdzonych metod terapeutycznych takich, jak wspomniana już NDT-Bobath, zapewniam indywidualne podejście do każdego przypadku medycznego:

  • ćwiczenie całego ciała dziecka,
  • dynamiczne aktywizowanie pacjenta, poprzez dostarczanie odpowiednich doznań zmysłowych oraz ruchowych.

Dopasowywane ćwiczenia nie są zbyt dużym wysiłkiem ani stresem dla usprawnianego dziecka, wszelkie zabiegi wykonywane są w komfortowych warunkach z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji malucha.